Objavljeno: Četvrtak, 30. Svibanj 2024. Autorizirano HR
Možemo i mi: Članovi Udruge „Golubica“ sudjeluju na sportskim natjecanjima i osvajaju medalje!

„Možemo i mi“ naziv je programa koji vukovarska Udruga za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ uspješno provodi već sedam godina. Lani u lipnju započela je najnovija , trogodišnja faza „Možemo i mi III – Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje 2023. do 2025.“, temeljem Ugovora o dodjeli financijskih sredstava sa Ministarstvom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne. „Golubica“ program provodi u partnerstvu sa Gradom Vukovarom i Javnom ustanovom za upravljanje sportskim objektima Grada Vukovara „Sportski objekti Vukovar“. Prve dvije faze projekta bile su vrijedne 430 tisuća kuna, a najnovija 32 500 eura.

-Glavni ciljevi programa su poboljšanje kvalitete življenja osobama s intelektualnim oštećenjima, povećanje kvalitete socijalnih usluga izvaninstitucionalne skrbi i razvoj suradničkih odnosa među partnerima i suradnicima. Do inicijative je došlo nakon što smo, analizirajući podatke o našim članovima, osobama s intelektualnim oštećenjima i njihovim obiteljima, zaključili kako u gradu Vukovaru nema adekvatnih sportskih klubova u kojima bi osobe s intelektualnim oštećenjem svojim sposobnostima, znanjem i vještinama mogle pokazati koliko mogu svojim upornim radom i trudom postići, niti u kojemu bi mogle kontinuirano vježbati i napredovati – pojašnjava Tomislav Dubravčić, koordinator u „Golubici“.

Težak položaj u društvu

Nakon što osobe s intelektualnim oštećenjem završe odgojno-obrazovni proces, odnosno po navršenoj 21 godini života, dodaje, velika većina ih se vraća na isključivu skrb obitelji, unatoč činjenici da osobe s intelektualnim oštećenjem imaju značajnu potrebu za uključivanjem u život socijalne zajednice.

-Uglavnom se život osoba s intelektualnim oštećenjem odvija isključivo u obitelji, druženju samo sa članovima obitelji, te njihovim, često malobrojnim, prijateljima. Dio članova naše Udruge živi u teškom materijalnom stanju te njihovi roditelji nisu u mogućnosti osigurati adekvatne potrebe za člana svoje obitelji s intelektualnim oštećenjem – kaže naš sugovornik.

Stvari su se na bolje počele mijenjati 2005. godine, kada je nakon povratka iz prognanstva s radom počeo Klub „Golubica“, koji je okupio odrasle osobe s intelektualnim oštećenjem iz Vukovara i naselja koja geografski gravitiraju gradu Vukovaru.

-Udruga kroz uslugu poludnevnog boravka nastoji očuvati njihove intelektualne i fizičke sposobnosti, naučiti ih da jasno izraze svoje stavove, potrebe i želje, da komuniciraju sa okolinom bez straha od odbijanja, da nauče pomagati jedni drugima u svakodnevnim životnim aktivnostima. Dosadašnje aktivnosti se odvijaju u neposrednom radu sa korisnicima koji je prilagođen sposobnostima i željama osoba s intelektualnim oštećenjem, a jedan od oblika rada je i sportsko rekreacijska radionica, koja se odvijala samo jedan dan tjedno, što je za korisnike bilo nedostatno. Pružanjem naših socijalnih usluga, osobama s IO na ovom području osigurana je potrebna psihosocijalna podrška i rehabilitacija, rad u različitim radionicama, prema željama svakog pojedinog korisnika – kaže Dubravčić.

Međutim, nastavlja, pružanje socijalnih usluga ne može značiti rad usmjeren samo na sportske aktivnosti, uslijed čega dolazi do potrebe za ovakvim dodatnim uslugama, odnosno proširenjem postojećih i poboljšanjem kvalitete postojećih usluga, a koja potreba evidentno proizlazi iz želja, sklonosti i mogućnosti korisnika.

Važnost tjelovježbe

-Udruge čija je Statutarna djelatnost socijalna skrb, nisu sportski klubovi niti su njihovi članovi sportaši te nisu u mogućnosti svojim članovima omogućiti sudjelovanja u ovim aktivnostima koja iziskuju kako rad specifične struke, tako i značajna financijska sredstva za sudjelovanje u natjecanjima. Kod osoba s invaliditetom pa i osoba s intelektualnim oštećenjem, starenjem, veća je opasnost od nastanka raznih bolesti, pretilosti, teže pokretljivosti. Samo u situacijama ne provođenja sportskih aktivnosti kroz kraće razdoblje, težina naših korisnika naglo i značajno se mijenja u negativnom smislu – kaže naš sugovornik.

Baš iz tog razloga te s obzirom da to na članovi „Golubice“ i drugi korisnici kada se uključe u pojedini sportski klub nisu u natjecateljskim timovima, niti su zainteresirani duže vrijeme za isti sport, osmišljen je spomenuti koji ih potiče na kontinuirano bavljenje raznovrsnim sportovima, prilagođenima svakom pojedincu te sudjelovanje na natjecanjima na kojima mogu ostvariti i zavidne rezultate.

Program je namijenjen osobama s intelektualnim oštećenjima starijim od 15 godina sa područja Grada Vukovara, a trenutno je u njega uključen 41 korisnik.

-Provedbom programa formirali smo klub rekreativaca sa IO i uključili sve naše korisnike socijalnih usluga, ali i privukli i značajan broj korisnika koji nisu naši članovi, koji su još uvijek u svojim obiteljima ili su korisnici usluga kod drugih pružatelja, u sportske aktivnosti i na taj način bavljenjem sportom i svakodnevnom tjelovježbom. Na taj način kod njih stvaramo pozitivne sportske i zdravstvene navike, potičemo druženje osoba s intelektualnim oštećenjima, njihovo socijalno aktiviranje i izlazak iz obitelji – kažu u „Golubici“.

Dokaz opravdanosti programa vidi se i u činjenici da je kroz trogodišnje razdoblje, od 2017. do 2020. godine, kroz aktivnosti programa ekipa korisnika programa „Možemo i mi“ sudjelovala na 30 natjecanja i osvojila 95 odličja, te u razdoblju od 2020. do 2023. godine na 21 natjecanju gdje je osvojila 91 nagradu.

-Posebno izdvajamo sudjelovanje na Svjetskim ljetnim olimpijskim igrama Specijalne olimpijade u Abu Dhabiju i tamo ostvarene dvije srebrne medalje – kaže Dubravčić.

Sudjelovali na olimpijadi

Programom se pružaju usluge psihofizičke rehabilitacije: sportsko rekreativnih aktivnosti, kineziterapije, zdravstvenog programa i socijalizacijskih aktivnosti osobama s intelektualnim oštećenjem.  Aktivnosti se provode u prostoru Udruge „Golubica“, prostoru Konjičkog kluba „Dunavski raj“ Vukovar i objektima JU Sportski objekti Vukovar, kao i drugim mjestima u okviru organiziranih natjecanja.

-Rad sa korisnicima provodi se svakodnevno pod stručnim nadzorom, a sve je prilagođeno i odmjereno imajući u vidu motorički status svakog korisnika te njegovu sposobnost praćenja i izvođenja. Provedba programa izravno utječe na fizičko i psihičko stanje korisnika, naime, istim se utječe na tjelesnu spremnost, na reguliranje tjelesne težine, te izravno utječe na osjećaj zadovoljstva kod uključenih korisnika – pojašnjava Dubravčić.

Ovakvi programi uvelike pomažu u integraciji osoba s intelektualnim oštećenjem jer su kroz sportske aktivnosti korisnici uključeni u društvo i u zajednicu.

-Međusobno se druže i putuju na natjecanja bez člana obitelji. Poboljšana im je kvaliteta života i njihove psihofizičke sposobnosti, a znamo da su sportske aktivnosti nužne za održavanje dobrog zdravlja i samostalnosti. Osim što su korisne usluge sportskih aktivnosti, iste su motivirajuće za sve sudionike jer ih međusobno povezuju i socijaliziraju – kaže Dubravčić.

Sudjelovanjem na natjecanjima, korisnici samostalno sa svojim trenerima više dana provode na putovanjima, koriste usluge pružatelja usluga u turizmu, uključuju se i u druga područja življenja.

-Što sport znači za osobe s intelektualnim oštećenjem pokazali smo kroz proteklih sedam godina, te se nadamo da ćemo i ove naredne godine biti isto tako, ako ne i više uspješni, a sve u cilju poboljšanja kvalitete življenja osoba s intelektualnim oštećenjem – kaže naš sugovornik, dodajući kako Udruga ima veliku podršku lokalne zajednice. Grad Vukovar je tako od početka provedbe partner na programu, kao i Javna ustanova za upravljanje sportskim objektima grada Vukovara „Sportski objekti Vukovar“.

Foto: Udruga za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

GALERIJA FOTOGRAFIJA

 
 
Možemo i mi: Članovi Udruge „Golubica“ sudjeluju na sportskim natjecanjima i osvajaju medalje!

 

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

  Novosti - Sve