Objavljeno: Četvrtak, 30. Siječanj 2025. Autorizirano HR
Samozastupanje u Hrvatskoj kroz rad Udruge za samozastupanje jedna od tema u Kapmu koji je organizirao Hrvatski Savez udruga osoba s intelektualnim teškoćama

Samozastupanje u Hrvatskoj kroz rad Udruge za samozastupanje jedna od tema u Kapmu koji je organizirao Hrvatski Savez udruga osoba s intelektualnim teškoćama 28.-29. siječnja u Tuheljskim toplicama

Ključ za ravnopravnost i osnaživanje osoba s intelektualnim teškoćama

„Samozastupanje je ključni koncept koji označava pravo da govore u svoje ime i donose odluke o vlastitom životu. Za osobe s intelektualnim teškoćama, samozastupanje nije samo osobno pravo, već i snažan alat za osiguravanje ravnopravnosti u društvu. Prepoznajući važnost ovog pristupa, od 2003. godine u Hrvatskoj djeluje Udruga za samozastupanje, organizacija koja kontinuirano radi na edukaciji, osnaživanju i podršci osobama s intelektualnim teškoćama.“ – započinje predavanje Senada Halilčević iz Udruge za samozastupanje

Što je samozastupanje?

Samozastupanje  znači govoriti u svoje ime.  U većini slučajeva umjesto osoba s intelektualnim teškoćama govore roditelji, skrbnici i stručnjaci, a nitko ne pita osobe s intelektualnim teškoćama njihovo mišljenje. To je prepoznato u  60.tim  i 70.tim godina u SAD-u gdje nastaje pokret pod nazivom „People  first“. „People First“ je dio rastućeg pokreta samozatupanja u SAD-u ali i u cijelom svijetu. Udruživanjem u svoje grupe osobe s intelektualnim teškoćama uče kako govoriti u svoje ime, dijeliti zajedničke ideje, iskustva i informacije te stječu nova prijateljstva.

Zato se pojam smozastupanje posebice veže za osobe s intelektualnim teškoćama. Nužno, je poznavati svoja prava, zalagati se za njih i aktivno sudjelovati u donošenju odluka koje utječu na vlastiti život. Kroz samozastupanje, osobe s intelektualnim teškoćama pokazuju da su prije svega ravnopravni članovi društva, sposobni donositi odluke i zastupati svoje interese. – ističe Senada. Ključni dio samozastupanja je osiguravanje podrške i mogućnosti izbora koje omogućuju da svaka osoba može oblikovati vlastiti život prema svojim željama i potrebama – naglašava.

Rad Udruge za samozastupanje

Prve grupe za samozastupanje počinju s radom u Udruzi za promicanje inkluzije. U tim grupama se došlo do ideje za organiziranjem s ciljem da se lakše može boriti za prava osoba s intelektualnim teškoćama. Udruga za samozastupanje osnovana je 2003. Osnovali su je same osobe s intelektualnim teškoćama i od tada djeluje kao vodeća organizacija koja promiče i podržava samozastupanje u Hrvatskoj. Udruga djeluje na brojnim razinama, od organizacije edukacija do sudjelovanja u zakonodavnim inicijativama, kako bi osigurala prava osoba s intelektualnim teškoćama.

Jedan od najvažnijih projekata Udruge je širenje mreže samozastupnika, koja trenutno uključuje 16 gradova diljem Hrvatske. Svake godine obrađuje se jedna tema koja se zatim predstavlja na Konferenciji hrvatskih samozastupnika. Kroz ovakve aktivnosti, samozastupnici razvijaju svoje vještine, stječu samopouzdanje i aktivno sudjeluju u kreiranju promjena u društvu.

 

Međunarodna suradnja i značajna postignuća

Udruga za samozastupanje uspostavila je čvrstu suradnju s međunarodnim organizacijama, uključujući Inclusion Europe i Europsku platformu samozastupnika (EPSA). Senada Halilčević, istaknuta je samozastupnica i dugogodišnja aktivistica Udruge, bila je predsjednica EPSA-e te je sudjelovala u brojnim međunarodnim konferencijama, uključujući one u New Yorku i Ženevi.

Hrvatska udruga za samozastupanje organizirala je i međunarodnu konferenciju s predstavnicima iz 26 zemalja. Ova konferencija poslužila je kao platforma za razmjenu iskustava, izgradnju partnerstava i promociju prava osoba s intelektualnim teškoćama na globalnoj razini.

 

Publikacije i edukacija

Udruga za samozastupanje redovito izdaje časopis i brošure koje obrađuju teme vezane uz prava i mogućnosti osoba s intelektualnim teškoćama. Ovi materijali služe kao alat za edukaciju, podizanje svijesti i osnaživanje samozastupnika jer napisani su na lako razumljivom obliku koji je prilagođen osobama intelektualnim teškoćama. Kroz ove publikacije, osobe s intelektualnim teškoćama i njihove osobe podrške  dobivaju informacije koje su im ključne za ostvarivanje prava i sudjelovanje u društvenom životu.

 Pravo glasa i utjecaj na društvo

Jedno od ključnih područja za koje se Udruga zalaže je pravo glasa za osobe s intelektualnim teškoćama koje su lišene poslovne sposobnosti. Od 2012. godine sve osobe koje su lišene poslovne sposobnosti su upisani u registar birača. Koliki je ovo uspjeh govori činjenica da je Hrvatska jedna od sedam zemalja koja je djelomično ispunila članak 29. UN Konvencije osoba s invaliditetom. Sudjelovanje u političkom i javnom životu ovo pravo, koje često nije omogućeno ili je ograničeno, predstavlja osnovu za političko i društveno sudjelovanje. Aktivnosti Udruge usmjerene su na osvješćivanje društva o važnosti omogućavanja punog sudjelovanja osoba s intelektualnim teškoćama u demokratskim procesima.

Samozastupanje je temelj ravnopravnosti i osnaživanja osoba s intelektualnim teškoćama, a rad Udruge za samozastupanje u Hrvatskoj predstavlja svijetli primjer kako organizirani napori mogu promijeniti živote pojedinaca i društvo u cjelini. Kroz edukaciju, međunarodnu suradnju i borbu za prava, Udruga osigurava da osobe s intelektualnim teškoćama imaju priliku govoriti u svoje ime i oblikovati vlastitu budućnost.

Uloga ove organizacije nije samo u osnaživanju pojedinaca, već i u mijenjanju percepcije društva, kako bi svi ljudi, bez obzira na svoje sposobnosti, imali priliku živjeti dostojanstveno i ravnopravno. Uz to, važno je razlikovati intelektualne teškoće koje su zapostavljene u odnosu na ostale oblike invaliditeta.

Ono što Senada navodi kao najvažnije je podrška - Svi imamo teškoće kaže, ali donosimo odluke sami. Pa ipak, da bi mogli donijeti dobru i kvalitetnu odluku trebamo imati dobru i kvalitetnu podršku koja će nas informirati na lak i razumljivi način.“

GALERIJA FOTOGRAFIJA

 
 

 

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

  Novosti - Sve