Objavljeno: Srijeda, 5. Veljača 2025. Autorizirano HR
Sigurniji internet za sve - Zašto je edukacija osoba s intelektualnim teškoćama ključna?

Sigurniji internet za sve - Zašto je edukacija osoba s intelektualnim teškoćama ključna?

Svake godine 5. veljače obilježava se Dan sigurnijeg interneta, s ciljem podizanja svijesti o sigurnosti na mreži i odgovornom ponašanju u digitalnom okruženju. Iako su internet i digitalne tehnologije postale neizostavan dio svakodnevnog života, određene skupine korisnika, poput osoba s intelektualnim teškoćama, često su izložene povećanim rizicima u online prostoru.

Osobe s intelektualnim teškoćama suočavaju se s mnogim preprekama pri korištenju interneta – od poteškoća u prepoznavanju lažnih informacija i online prijevara do problema s privatnošću i zaštitom osobnih podataka. Njihova ranjivost često ih čini metom cyberbullyinga, financijskih prevara i neprimjerenih sadržaja. Upravo zato je ključno osigurati im pristupačnu edukaciju o sigurnom korištenju interneta.

Edukacija kao ključ sigurnosti

Stručnjaci naglašavaju da je prilagođena edukacija najbolji način zaštite osoba s intelektualnim teškoćama. Organizacije, škole i udruge koje rade s ovom populacijom trebale bi osigurati radionice, interaktivne tečajeve i edukativne materijale koji na jednostavan način objašnjavaju ključne koncepte internetske sigurnosti. Korištenje vizualnih pomagala, jednostavnog jezika i praktičnih primjera može značajno pomoći u usvajanju sigurnosnih navika.

Uloga roditelja, skrbnika i stručnih službi u udrugama

Roditelji, skrbnici i edukatori imaju ključnu ulogu u osnaživanju osoba s intelektualnim teškoćama za sigurnije korištenje interneta. Poticanje otvorene komunikacije, postavljanje jasnih pravila i korištenje alata za filtriranje sadržaja može smanjiti rizik od negativnih iskustava na internetu. Također, važno je educirati i širu zajednicu kako bi se stvorilo podržavajuće i sigurno digitalno okruženje za sve korisnike. Iako uglavnom zatvaramo oči na taj izazov, nužno je upozoravati i pratiti što osobe s intelektualnim teškoćama rade na primjerice društvenim mrežama.

Internet može biti snažan alat za učenje, zabavu i povezivanje s drugima, ali samo ako se koristi na siguran način. Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta prilika je da se dodatno osvijesti važnost digitalne sigurnosti, posebno za one koji su najranjiviji. Kroz prilagođene edukacijske programe i podršku zajednice, možemo osigurati da osobe s intelektualnim teškoćama koriste internet sigurno i s povjerenjem.


 

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

  Novosti - Sve