Inkluzivna radionica u osnovnoj školi - Povezivanje i razumijevanje kao ključ jednakosti
Inkluzivna radionica u osnovnoj školi - Povezivanje i razumijevanje kao ključ jednakosti
U svijetu koji teži stvaranju jednakih prilika za sve, inkluzivne aktivnosti i druženja između osoba s intelektualnim teškoćama i šire zajednice, a posebno djece i mladih, imaju neprocjenjivu vrijednost. Djeca osnovnih i srednjih škola, uz otvorenost i radoznalost karakteristične za njihove godine, kroz takve susrete razvijaju empatiju, razumijevanje i toleranciju, čime se gradi čvrsta osnova za društvo jednakosti.
Primjer takvog pozitivnog susreta nedavno se dogodio u III. Osnovnoj školi Bjelovar, gdje su učenici, predvođeni profesoricom Natašom Brekalo, ugostili članove udruge koja promiče inkluziju osoba s intelektualnim teškoćama. Domaćini su ih srdačno dočekali, a među prvima ih je pozdravila i ravnateljica škole, Suzana Turković, koja je naglasila važnost ovakvih aktivnosti za zajednicu.
Druženje je započelo božićnom priredbom koju su učenici pripremili s puno truda i kreativnosti. U sklopu programa, posjetitelji su uživali u pjesmama, plesu i scenskim nastupima, a poseban šarm pridonijeli su Krampus i Sveti Nikola, koji su izazvali mnogo smijeha i radosti. Nakon priredbe, učenici su goste poveli u školsku kuhinju, gdje su ih počastili sokovima i domaćim kolačima poput raspucanaca. Pokazali su velikodušnost i pažnju pripremivši kolače i za članove udruge koji nisu mogli sudjelovati, a čak su podijelili i tajni recept.
Zašto su ovakvi susreti toliko važni?
Djeca osnovnih i srednjih škola kroz izravne susrete s osobama s intelektualnim teškoćama uče kako prepoznati i prihvatiti različitosti. Na taj način razbijaju predrasude i uče kako biti dio inkluzivne zajednice. Razvijanjem empatije i solidarnosti, stvaraju temelje za društvo u kojem se svi osjećaju prihvaćeno i poštovano. Takve inicijative ne samo da doprinose razvoju mladih generacija, već šalju snažnu poruku o važnosti uvažavanja i zajedništva.
Ovo druženje u osnovnoj školi bit će svima uključenima trajno urezano u sjećanje, kao primjer kako male geste i aktivnosti mogu imati veliki utjecaj na promicanje inkluzije. Kroz ovakve susrete gradi se društvo jednakih mogućnosti, korak po korak, uz podršku svih sudionika – od učenika i nastavnika do gostiju i zajednice.
Malim, ali značajnim koracima, idemo naprijed prema društvu jednakosti i prihvaćanja!
GALERIJA FOTOGRAFIJA
aktivnostibjelovardruženjainkluzijainkluzivna radionicajednakostkreativnostmladiposjetpovezivanjeradionicaradostrazumijevanjesusretiučeniciudruge