Objavljeno: Ponedjeljak, 14. Travanj 2025. Autorizirano HR
Đakovački Nevenovci redovni su gosti u Muzeju Đakovštine: ‘’Često znaju više od srednjoškolaca’’

Đakovački Nevenovci redovni su gosti u Muzeju Đakovštine: ''Često znaju više od srednjoškolaca''

Među mjestima koje rado obilaze članovi Udruge za pomoć osobama s teškoćama u razvoju ''Neven'' iz Đakova jest i tamošnji Muzej Đakovštine. Suradnja udruge i te ustanove iz godine u godinu postaje sve dublja, kvalitetnija i dirljivija. A za to je uvelike zaslužan kustos Mateo Dragičević, čija su energija, predanost i empatija ostavile dubok trag među korisnicima udruge.

-Naša suradnja traje već neko vrijeme i ona se očituje kroz razne aktivnosti – od posjeta izložbama i stalnim postavima do tematskih predavanja i radionica. Trudimo se da sve teme budu povezane s Đakovom, kako bismo našim Nevenovcima približili povijest na zanimljiv način - ističe Dragičević.

Jedna od takvih aktivnosti bio je i edukativni obilazak župne crkve Svih svetih, najstarije crkve u Đakovu i jednog od najbolje očuvanih islamskih spomenika u Hrvatskoj.

-Kroz tu šetnju vratili smo se u srednji vijek. Nismo govorili samo o političkim događajima, jer znamo da korisnicima to zna biti apstraktno. Više ih zanima kako su ljudi tada živjeli, što su sve radili, koje su predmete koristili, kako je izgledalo Đakovo u prošlosti. I baš zato se trudimo kroz radionice i kvizove dotaknuti života, a ne samo datuma – tumači naš sugovornik.

Poseban naglasak stavlja na bliskost koju je razvio s korisnicima Udruge ''Neven''.

-Oni su najbolja publika. Iskrena, znatiželjna i puna duha. Oni vas ne doživljavaju samo kao predavača, već i kao prijatelja – kaže mladi kustos.

Dodaje kako korisnici udruge, osim za lokalnu, pokazuju veliko zanimanje za povijest svijeta, posebno za civilizacije poput Asteka, Maja i Inka, koje im se čine mističnima i fascinantnima. -Vole teme koje su pune simbolike, koje uključuju dvorove, krune, mačeve, uloge na dvoru. I ono što nas često iznenadi – ponekad znaju više nego osnovnoškolci, pa čak i srednjoškolci. Način na koji oni usvajaju sadržaj i kasnije ga koriste u svojim svakodnevnim aktivnostima pokazuje da je edukacija kroz muzejske programe izuzetno vrijedna – smatra Dragičević.

Suradnja nije stala na temama iz prošlosti Đakova i svijeta – proširila se i na kulturne običaje. Tako su zajedno organizirali božićnu radionicu na kojoj su istraživali kako se Božić slavi u različitim dijelovima svijeta.

-Najviše ih je iznenadila Australija, Božić na plaži i snjegovići od pijeska –  smije se Dragičević.

Muzej Đakovštine, ističe naš sugovornik, ne želi biti prostor zatvorenih vitrina i tišine, nego živo mjesto dijaloga, istraživanja i zajedništva.

-Radimo i s drugim skupinama – starijima, školama, različitim udrugama. Cilj je da svi osjete da su dio zajednice, da povijest nije rezervirana samo za knjige, već da živi s nama – kaže Dragičević.

S ponosom najavljuje i nadolazeći projekt vezan uz 1100. godišnjicu hrvatskog kraljevstva koja se obilježava tijekom čitave 2025. godine., a u kojem će sudjelovati i đakovački Nevenovci. U sklopu projekta, među ostalim, planiraju i posjet lokalnom kovaču, gospodinu Vinkoviću, jednom od deset majstora tog zanata u Hrvatskoj, s kojim će izrađivati krunu kralja Tomislava.

U vremenu kad se sve više priča o inkluziji i važnosti zajedništva, suradnja Muzeja Đakovštine i Udruge ''Neven'' pokazuje da djela zaista govore više od riječi. I da se najdublje lekcije iz povijesti – o ljudskosti, ljubavi i razumijevanju – uče upravo iz takvih susreta.

GALERIJA FOTOGRAFIJA

 
 

 

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

  Novosti - Sve