Objavljeno: Petak, 20. Prosinac 2024. Autorizirano HR
Izazovi osoba s intelektualnim teškoćama tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana

Izazovi osoba s intelektualnim teškoćama tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana

Blagdansko vrijeme, s naglaskom na Božić i Novu godinu, donosi radost, druženja i posebne običaje, uglavnom u krugu obitelji. No, za osobe s intelektualnim teškoćama, ovaj period može predstavljati značajan izazov, osobito zbog prekida rutine i ograničenog pristupa redovitim aktivnostima i podršci koju im inače pružaju udruge, ustanove ili dnevni centri.

Socijalni aspekt izazova

Rutina igra ključnu ulogu u životima osoba s intelektualnim teškoćama. Predvidljivost i stabilnost pružaju im osjećaj sigurnosti, pomažu u regulaciji ponašanja i smanjuju osjećaj anksioznosti. Tijekom blagdana, kada mnoge udruge i podržavajuće institucije privremeno zatvore svoja vrata zbog neradnih dana, osobe s intelektualnim teškoćama i njihove obitelji često ostaju bez strukture koja im je neophodna.

Dodatno, društvena izolacija postaje izraženija. Iako su blagdani tradicionalno vrijeme okupljanja, osobe s intelektualnim teškoćama često se osjećaju usamljeni jer nema njihovih prijatelja, nema zajedničkih aktivnosti. Ako obitelji nisu u mogućnosti pružiti dovoljno pažnje ili ako ne postoji šira mreža podrške, osjećaj usamljenosti može se intenzivirati. – u razgovoru za autorizirano rekla nam je Maja Uhlir Bosorić, radna terapeutkinja

Psihološki aspekt izazova

Promjene u dnevnoj rutini, poput promjena u rasporedu spavanja, prehrane ili aktivnosti, mogu dovesti do osjećaja zbunjenosti i frustracije kod osoba s intelektualnim teškoćama. Neki se teško prilagođavaju promjenama, što može izazvati povećanu razdražljivost, emocionalnu nestabilnost ili regresiju u ponašanju – otkrivaju nam roditelji jedne udruge koja okuplja osobe s intelektualnim teškoćama u poludnevnom boravku.

Dodatno, nedostatak strukturiranih aktivnosti tijekom blagdana može dovesti do povećane dosade, što često rezultira manjkom stimulacije i potencijalnim problemima u ponašanju. Važno je napomenuti da ovakve situacije također utječu i na mentalno zdravlje obitelji koje se brinu za osobe s intelektualnim teškoćama, jer dodatni stres i odgovornost padaju na njihova leđa.

Kako pomoći?

Kako bi se smanjili izazovi s kojima se suočavaju osobe s intelektualnim teškoćama i njihove obitelji tijekom blagdana u većini udruga puno se priča o tome. Veliku ulogu imaju radni terapeuti koji korisnike pripremaju na to da se neko vrijeme neće viđati.

Sve aktivnosti planiramo puno unaprijed, pa tako i dane kada ne radimo, prvo obavijestimo roditelje ili skrbnike, a zatim pričamo i uglavnom to svi prihvate. No, ima slučajeva gdje je jedan roditelj za vrijeme blagdana morao dovesti svoje dijete pred naša vrata da se uvjeri da udruga zaista ne radi. – priča nam Ivana Smola Anđal, radna terapeutkinja iz udruge u Bjelovaru.

Razgovor o blagdanskim promjenama, uz prilagodbu jezika i pristupa, može pomoći u smanjenju tjeskobe. Također, uključivanje u jednostavne tehnike relaksacije ili senzorne aktivnosti može pozitivno utjecati na njihovo emocionalno stanje, naravno puno je na roditeljima i skrbnicima tih dana. – dodaje radna terapeutkinja Martina Višćević

Za osobe s intelektualnim teškoćama, blagdani su vrijeme posebnih izazova, ali i prilika za jačanje inkluzije i solidarnosti. Prilagođenim pristupom, pažnjom i razumijevanjem moguće je osigurati da i oni uživaju u ovom posebnom razdoblju, osjećajući se prihvaćeno, sigurno i voljeno.

Izvor naslovne fotografije freepik.com

GALERIJA FOTOGRAFIJA

 
 

 

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

  Novosti - Sve