Zagrebačko iskustvo: okolina nas podržava, no voljeli bismo više prilika za zapošljavanje osoba IT
Zagrebačko iskustvo: okolina nas podržava, no voljeli bismo više prilika za zapošljavanje osoba IT
Osobe s intelektualnim teškoćama sa zagrebačkog područja imaju svoje sigurno utočište još od 1958. godine. Tada je, naime, osnovana današnja Udruga za podršku osobama s intelektualnim oštećenjima Grada Zagreba, s ciljem podrške i unapređenja kvalitete života takvih osoba, ali i njihovih obitelji. Udruga danas okuplja osobe s intelektualnim oštećenjima, njihove roditelje, skrbnike i druge članove obitelji, stručnjake i građane koji žele dobrovoljno raditi u korist osoba s intelektualnim oštećenjima.
-Udruga trenutno broji 304 člana, od čega je 160 osoba s intelektualnim teškoćama za koje provodimo brojne aktivnosti. Tako, primjerice, svake srijede omogućavamo ples i zabavu u našem prostoru, a osim toga periodično organiziramo izlete u različite dijelove Hrvatske. Svako ljeto, u organizaciji Grada Zagreba, a pod vodstvom djelatnika i volontera Udruge, naši članovi odlaze na ljetovanje u Novi Vinodolski u odmaralište Crvenog Križa – priča nam Hana Balija, edukacijska rehabilitatorica u udruzi.
Brojni projekti
Osim toga, dodaje, Udruga pruža socijalnu uslugu cjelodnevnog i poludnevnog boravka, a ima licencu za 35 korisnika, odraslih osoba s intelektualnim teškoćama. Članovi Udruge pretežno dolaze s područja Grada Zagreba i Zagrebačke županije
-Udruga pruža socijalnu uslugu cjelodnevnog i poludnevnog boravka od jeseni 2023. godine, koju financira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Ove godine provodimo i nekoliko jednogodišnjih projekata financiranih od strane Grada Zagreba. To su projekti „Volimo umjetnost“, „Klub Vjeverica volontira i od srca donira“ te „ICCE – Inkluzivni centar cirkularne ekonomije“ – kaže naša sugovornica.
Govoreći o položaju osoba s intelektualnim teškoćama u Zagrebu, u udruzi kaži kako je on relativno povoljan, pogotovo ako se uspoređuje s drugim lokalnim sredinama
-Grad Zagreb pruža najveći broj usluga za sve dobne skupine – tu su predškolski programi, osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj i obrazovanje te usluge za odrasle osobe (boravak, organizirano stanovanje), no svejedno je taj broj i standard usluga nepovoljan s obzirom na široke potrebe ove populacije. Ono što kronično nedostaje na razini cijele države je mogućnost zapošljavanja osoba sintelektualnim teškoćama – zbog neinformiranosti i nevoljnosti poslodavaca da zaposle ove osobe te zbog nedostatka stručne podrške u procesu zapošljavanja. Na tome je potrebno sustavno raditi jer je to najbolji način kako rehabilitirati i uključiti odraslu osobu u normalan život, a pri tome senzibilizirati ostale građane – kaže Balija.
Pozitivni primjeri
Kad je riječ o pozitivnim primjerima, naša sugovornica ističe neka od svojih dobrih iskustava s okolinom.
-Kao Udruga smo dobro prihvaćeni u užoj i široj socijalnoj okolini, ostvarujemo pozitivne kontakte sa različitim ljudima i organizacijama te se krećemo gradom, odlazimo u različite ustanove i na različite lokacije. Sudjelujemo na kulturno-umjetničkim manifestacijama sa štandom na kojem izlažemo proizvode koje izrađuju korisnici uz podršku radnog i likovnog instruktora – primjerice, nedavno smo imali štand na Upset artu – festivalu umjetnosti i inkluzije osoba s invaliditetom, a dio korisnika je glumio na predstavi pod nazivom QR kod inkluzija – kaže Balija, napominjući kako Udruga ima i podršku Grada Zagreba kroz projekte, a i prostor u kojem djeluju je u vlasništvu Grada.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
GALERIJA FOTOGRAFIJA
klub vjeverica