Svečano obilježen Međunarodni dan OSI i volontera
9. prosinca 2025. 2 min čitanja
Svečano obilježen Međunarodni dan OSI i volontera 4. prosinca 2025. svečano su obilježena dva značajna događaja: Međunarodni dan osoba s invaliditetom i Međunarodni dan volontera u prepunoj višenamjenskoj dvorani u Orahovici u organizaciji Udruge „Jaglac“ Orahovica. Svečanost su, inkluzija i rehabilitacija
Svečano obilježen Međunarodni dan OSI i volontera
4. prosinca 2025. svečano su obilježena dva značajna događaja: Međunarodni dan osoba s invaliditetom i Međunarodni dan volontera u prepunoj višenamjenskoj dvorani u Orahovici u organizaciji Udruge „Jaglac“ Orahovica. Svečanost su otvorili učenici razredne nastave Osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić i Jaglaci izvedbom pjesme „Tolerancija“, koju su pripremile učiteljice i volonterke Udruge „Jaglac“ Silvana Lešić i Nives Katalinić.
Nazočnima se obratila predsjednica Udruge Đurđa Šimatović, istaknuvši da je pravi društveni napredak moguć samo onda kada su svi uključeni u život zajednice i to u sve aspekte života. Potom se zahvalila svim osobama s invaliditetom, njihovim obiteljima i volonterima na zajedničkom putu koji već godinama čini Jaglac prepoznatljivim mjestom podrške i inkluzije u zajednici.
U nastavku je voditeljica socijalnih usluga Udruge, Verica Kruljac predstavila EU projekt „Odmori se, imaš podršku“ kojim pružamo podršku roditeljima njegovateljima/njegovateljima od travnja ove godine, a potom je voditeljica društvenog poduzetništva, Ljiljana Čunko predstavila rad krojačnice. Koordinatorica programskih aktivnosti Udruge, Lidija Milovac kratkom video-prezentacijom upoznala je nazočne s najznačajnijim događajima poludnevnog boravka i programa „Jaglac“ -moj drugi dom. Kruna cjelokupnog programa je već tradicionalna Boal drama korisnika poludnevnog boravka pod nazivom: „Ispod istog neba“ u režiji volonterki Nives Katalinić i Silvane Lešić te djelatnika udruge „Jaglac“: Ivone Žagar Rajić, Suzane Knežević i Šime Milovca.
Gradonačelnik Orahovice Milan Babac zahvalio je Udruzi na predanom radu u pružanju podrške najranjivijim u društvu te naglasio važnost njihovog doprinosa u stvaranju ravnopravnosti i jednakosti te potvrdio nastavak partnerstva i podrške Grada Orahovice u daljnjem radu.
Udruga Jaglac posebno je zahvalila svojim volonterima, dodijelivši prigodna priznanja Nives Katalinić, Silvani Lešić, Darinki Šteger, Ivani Pavelić i Aniti Žiga, čiji je doprinos u vođenju radionica od iznimne važnosti u provedbi poludnevnog boravka i programa/projekta. Posebna zahvala upućena je predsjednici Đurđi Šimatović na predanosti i viziji koja je oblikovala današnji Jaglac, te prvim volonterkama udruge, Mirjani Buneta Knežević i Lidiji Stojković, koje su utrle put velikom broju volontera kroz dugi niz godina te unaprijedili rad Udruge.
U sklopu svečanosti otvorena je i izložba radova nastalih u kreativno-dekorativnim radionicama pod vodstvom Marine Kovači, a posjetitelji su mogli vidjeti i dio proizvoda iz krojačke i drvne radionice Društvenog poduzetništva Udruge.
Na kraju programa, Grad Orahovica darivao je korisnike udruge „Jaglac“ poklonima povodom Svetog Nikole, a Jaglaci su svima zahvalili pjesmom „Sretan Božić svakome“.
Udruga „Jaglac“ zahvaljuje svim donatorima, sponzorima i posjetiteljima ovog značajnog događaja.
