Objavljeno: Srijeda, 15. Siječanj 2025. Autorizirano HR
Sezona je gripe i prehlada kako osigurati zaštitu?

Sezona je gripe i prehlada kako osigurati zaštitu?

Zimski, hladniji dani i boravak u zatvorenom prostoru, sezona gripe i prehlada donosi povećan rizik od infekcije, posebno za ranjive skupine poput osoba s intelektualnim teškoćama. Ove osobe često sudjeluju u aktivnostima unutar zajedničkih prostora u sklopu udruga ili organizacija koje im pružaju podršku. Kako osigurati njihovu zaštitu i smanjiti rizik širenja gripe?

Zašto je gripa opasna za osobe s intelektualnim teškoćama?

Liječnici se slažu i napominju da je gripa ozbiljna infekcija dišnog sustava koja se razlikuje od obične prehlade po naglom nastanku i težim simptomima poput visoke temperature, glavobolje, malaksalosti, kašlja i grlobolje. Posebno je opasna za starije i bolesne osobe kao i za malu djecu, no isto tako kod osoba s intelektualnim teškoćama, briga o vlastitom zdravlju može biti otežana zbog ograničene sposobnosti razumijevanja simptoma i uputa za prevenciju bolesti. Također, kronične bolesti koje su češće među ovom populacijom mogu povećati rizik od komplikacija gripe.

Glavni put prijenosa gripe je kapljični, što znači da se virus širi kašljanjem, kihanjem ili govorom. Zatvoreni prostori, poput onih gdje se članovi udruga okupljaju, idealno su mjesto za širenje virusa. Virus se također može prenijeti direktnim kontaktom, poput rukovanja, ili dodirom kontaminiranih površina, a potom dodirivanjem lica.

Mjere zaštite u zatvorenim prostorima

Kako bi se smanjio rizik od zaraze gripe općenito, a posebice u udrugama za osobe s intelektualnim teškoćama, preporučuje se niz zaštita. Jedno od je cijepljenje.
Pravovremeno cijepljenje protiv gripe najučinkovitiji je način zaštite.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo ove godine je naručio četverovalentno inaktivirano cjepivo protiv sezonske gripe koje će kao i dosadašnjih godina biti besplatno prvenstveno za osobe koje imaju povećani rizik od teškog oblika gripe i njezinih komplikacija. Naravno, prije bilo kojeg cijepljenja važno je konzultirati se s liječnikom opće prakse!

Uz cijepljenje, nužno je pojačati higijenske navike, odnosno potaknuti korisnike na redovito pranje ruku sapunom i vodom te korištenje dezinficijensa na bazi alkohola. Po mogućnosti postaviti vizualne podsjetnike (npr. plakate) s jednostavnim uputama o higijeni koje mogu izraditi sami.

U slučaju oboljenja ograničiti kontakte, zapravo izbjegavati aktivnosti u velikim grupama tijekom sezone gripe. No, isto tako treba upozoriti roditelja ili skrbnika o simptomima osobe koja dolazi u udrugu. Iznimno je važno ukoliko se kod korisnika pojave simptomi bolesti,  pravodobno osigurati izolaciju oboljele osobe kako bi se spriječilo daljnje širenje.

Važna je česta ventilacija prostora, što znači često provjetravati prostorije kako bi se  smanjila koncentracija virusa u zraku. Uz to, kao podršku imunološkom sustavu poticati zdravu prehranu bogatu vitaminima i unos tekućine. Promicati umjerenu fizičku aktivnost i boravak na svježem zraku.

Uloga skrbnika i djelatnika udruga

Osoblje udruga, roditelji i skrbnici igraju ključnu ulogu u provođenju mjera zaštite. Njihova zadaća je pružiti jasne upute na razumljiv način, prilagoditi aktivnosti kako bi se smanjila mogućnost zaraze i pružiti podršku oboljelima.

Važnost zajedničkog djelovanja

Briga o zdravlju osoba s intelektualnim teškoćama tijekom sezone gripe nije samo individualna odgovornost, već zahtijeva suradnju cijele zajednice. Pravovremeno informiranje, odgovorno ponašanje i provođenje mjera prevencije ključni su koraci u zaštiti svih članova udruga.

Unatoč izazovima koje donosi sezona gripe, uz odgovarajuće mjere može se osigurati sigurno i zdravo okruženje za sve.


 

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

  Novosti - Sve