Objavljeno: Utorak, 11. Ožujak 2025. Autorizirano HR
Ključna socijalna usluga za osobe s invaliditetom - Osobna asistencija

Ključna socijalna usluga za osobe s invaliditetom - Osobna asistencija

Osobna asistencija predstavlja neophodnu socijalnu uslugu koja omogućava osobama s invaliditetom veću samostalnost i integraciju u društvo. Ovu uslugu pružaju i udruge, a njezina kvaliteta ovisi o međusobnoj suradnji korisnika, osobnih asistenata, zakonskih zastupnika korisnika i pružatelja usluge. Ključni temelji kvalitetne osobne asistencije su prepoznavanje potreba korisnika, emocionalna stabilnost, empatičnost, adekvatno suočavanje sa stresom, suradljivost i spremnost na kompromis.

Što je osobna asistencija?

Osobna asistencija pruža pomoć i podršku osobama s invaliditetom u aktivnostima koje ne mogu obavljati samostalno zbog vrste i stupnja invaliditeta. Usluga se odnosi na svakodnevne zadatke u kući i izvan nje, kao i na pomoć u komunikaciji i primanju informacija. Cilj je povećati samostalnost, omogućiti bolju integraciju u zajednicu te zaštititi i osigurati ljudska prava osoba s invaliditetom.

Tko može ostvariti pravo na uslugu?

Osobe s tjelesnim, intelektualnim ili mentalnim oštećenjima mogu ostvariti pravo na osobnog asistenta u rasponu od 44 do 352 sata mjesečno. Osobe s oštećenjem sluha i gluhoslijepe osobe mogu koristiti uslugu komunikacijskog posrednika od 10 do 160 sati mjesečno, dok osobama s oštećenjem vida pomaže videći pratitelj od 10 do 60 sati mjesečno.

Tko ne može ostvariti pravo na uslugu?

Usluga osobne asistencije ne priznaje se osobama koje već ostvaruju uslugu pomoći u kući ili imaju osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi, onima čiji član obitelji ima status roditelja njegovatelja ili njegovatelja, kao ni osobama u istražnom zatvoru ili na izdržavanju kazne.

Kako ostvariti pravo?

Zahtjev za uslugu podnosi se nadležnom područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Komisija za procjenu potreba korisnika donosi odluku o broju sati usluge na temelju medicinske i druge relevantne dokumentacije. Konačnu odluku o pravu na uslugu donosi Hrvatski zavod za socijalni rad rješenjem.

Mirovanje i prestanak prava

Pravo na uslugu može biti privremeno obustavljeno ako se korisnik nalazi u zdravstvenoj ustanovi ili boravi u inozemstvu dulje od 30 dana. Ako boravak traje više od šest mjeseci, pravo na osobnu asistenciju prestaje.

Osobna asistencija ključna je za poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom te njihovo ravnopravno sudjelovanje u društvu. Sustavan i kvalitetan pristup pružanju ove usluge osigurava osobama s invaliditetom dostojanstven i neovisan život.

Poveznice:
osobna asistencija

 

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

  Novosti - Sve