Objavljeno: Petak, 21. Ožujak 2025. Autorizirano HR
Danas nosim šarene čarape

Danas nosim šarene čarape

Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježava se svake godine 21. ožujka, na prvi dan proljeća, kako bi se ukazalo na jedinstvenost ovog genetskog poremećaja uzrokovanog trisomijom 21. kromosoma. Ova posebna prilika obilježava se diljem svijeta raznim događanjima, a mnogi simbolično nose šarene čarape kao znak podrške i prihvaćanja.

Povijest i značaj obilježavanja

Svjetski dan osoba s Down sindromom prvi put je obilježen 2006. godine u Singapuru. Od tada su mu se pridružile brojne organizacije širom svijeta, promovirajući bolju informiranost i poticanje uključivanja osoba s Down sindromom u društvo.

U Republici Hrvatskoj podaci o osobama s Down sindromom prate se u Registru osoba s invaliditetom, gdje je evidentirano oko 2000 osoba s ovim sindromom, dok ih je u Osječko-baranjskoj županiji 142.

Što je Down sindrom?

Down sindrom je najčešći genetski poremećaj koji nastaje uslijed viška jednog kromosoma ili dijela kromosoma u jezgri svake stanice tijela. Svake godine jedno od 650 novorođene djece rodi se s Down sindromom. Ovaj poremećaj utječe na fizički i mentalni razvoj djeteta.

Francuski genetičar Jérôme Lejeune 1958. godine otkrio je da osobe s Down sindromom imaju jedan dodatni kromosom na 21. paru, što je dovelo do naziva trisomija 21. Umjesto 46 kromosoma, stanice ovih osoba sadržavaju 47 kromosoma, što utječe na njihov razvoj.

Utjecaj dobi majke na pojavu Down sindroma

Jedan od ključnih rizičnih čimbenika za pojavu Down sindroma jest dob majke. Što je trudnica starija, veći je rizik da će dijete imati Down sindrom. Kod žena iznad 35 godina vjerojatnost je 1 od 400, kod 40-godišnjakinja 1:110, a kod žena starijih od 45 godina čak 1:35. No, važno je naglasiti da se oko 80% djece s Down sindromom rodi majkama mlađim od 35 godina.

Važnost podrške i uključivanja

Postavljanje dijagnoze Down sindroma bitno mijenja život roditelja i obitelji. Stoga je ključno pružiti im odgovarajuće informacije, podršku i razumijevanje zajednice. Djeca s Down sindromom zahtijevaju poseban pristup tijekom odrastanja, uključujući defektološke i logopedske tretmane, fizikalnu terapiju te prilagođene metode učenja.

Osobe s Down sindromom dio su našeg društva. Pohađaju školu, bave se raznim aktivnostima, a neki su i zaposleni. Trenutno u Hrvatskoj 11 osoba s Down sindromom ima zaključen ugovor o radu, što pokazuje napredak u njihovoj integraciji.

Zašto nosimo šarene čarape?

Obilježavanjem Svjetskog dana osoba s Down sindromom želimo podići svijest o ovom poremećaju i potaknuti ljude na veće poštivanje prava osoba s Down sindromom. Većim razumijevanjem i podrškom možemo poboljšati njihovu kvalitetu života.

Jedan od najprepoznatljivijih simbola ovog dana su šarene čarape. Njihovim nošenjem pokazujemo podršku osobama s Down sindromom i promičemo inkluziju u društvu. Zato danas nosimo šarene čarape i podsjećamo svijet na važnost prihvaćanja različitosti!


 

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

  Novosti - Sve