Članovi društva OIT iz Osijeka pokazali kako kazališne predstave mogu biti i zabavne i poučne
Članovi društva OIT iz Osijeka pokazali kako kazališne predstave mogu biti i zabavne i poučne
Osobe s intelektualnim teškoćama mogu puno toga što i zdrave osobe, samo im je potrebno dati priliku. To vrijedi za svakodnevne aktivnosti, a posebno za talente koji kod pojedinaca jedva čekaju biti otkriveni. Potvrđuje to i priča iz Društva za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama iz Osijeka u kojem su se istaknuli poticanjem svojih članova na dramske aktivnosti. I u tome su ostvarili izvanredne rezultate, otkriva nam voditeljica osječkog Društva Svetlana Marinković.
-Željeli smo pokazati i dokazati da naši korisnici mogu jako puno i odmaknuti se od učenja pjesmica napamet i pripreme sličnih jednostavnih recitala, kako se to obično radi kad je riječ o osobama s intelektualnim teškoćama. Umjesto toga, mi smo prije nekoliko godina počeli izvoditi predstave, prave kazališne komade, među kojima se ističe predstava „Gospođa ministarka“ – otkriva Marinković.
Sjajni komadi
U postavljanje predstave korisnici su uložili čitavu godinu, maksimalno su se potrudili oko svakog detalja, a sav taj trud se itekako isplatio jer je njihova izvedba svevremenske drame Branimira Nušića oduševila sve koji su je imali priliku pogledati.
-Na žalost, što zbog bolesti, što zbog nekih drugih razloga, ekipa koja je pripremila ovu predstavu nam se osipala pa je više ne izvodimo, no dok je trajalo, bilo je zaista krasno – priča nam Marinković.
No, nije „Gospođa ministarka“ jedini komad kojim su za glumu talentirani članovi osječkog Društva posljednjih godina oduševljavali publiku. Pripremali su i manje zahtjevne komade, a takvi su naišli na odličan odaziv kod mlađe publike.
Naime, članovi Društva godinama su odlazili u osječke treće razrede osnovnih škola kako bi mališane upoznali sa svakodnevicom osoba s intelektualnim teškoćama. U Društvu kažu kako su se na taj korak odlučili potaknuti činjenicom da se u osnovnoškolskim udžbenicima za tu dob, kad je riječ o cjelinama koje govore o osobama s invaliditetom, osobe s intelektualnim teškoćama uopće ne spominju.
-Na ovaj način smo željeli ispraviti tu nepravdu i dati ljudima do znanja da smo i mi tu. Nastavnici su prihvatili našu inicijativu, a susreti naših korisnika i učenika su bili jako ugodni i zanimljivi te korisni i za jedne i za druge – priča nam Svetlana Marinković.
A upravo takva druženja pokazala su se kao izvrsna prilika da članovi Društva za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama pokažu svoj glumački talent. Tako je nastala i posebna, samo njihova verzija popularne bajke „Crvenkapica“ koja, prije svega, ima edukativnu ulogu. U ovog zabavnoj predstavi Crvenkapica nije nimalo naivna, poput djevojčice iz originalne priče. Baš naprotiv, osječka Crvenkapice uopće ne ide niz dlaku vuku, ne sluša ga i zadaje mu prave glavobolje.
Odgojna uloga
-Naša Crvenkapica je šminkerica koja zna kako reći ne vuku. Ona je tu kako bi djecu naučila pravilima ponašanja te ih upozorila na neke opasne situacije. Predstava je i smiješna i gdje god smo gostovali, izazvala je pravo oduševljenje, djeca su je jednostavno obožavala – kaže naša sugovornica.
Iako je dramski izričaj u Društvu trenutno u mirovanju, za vjerovati je da će kazališne aktivnosti ondje kad-tad ponovno intenzivno zaživjeti. S obzirom na dosadašnje rezultate i reakcije na izvedbe, bila bi prava šteta da se to ne dogodi.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
GALERIJA FOTOGRAFIJA
aktivnostiaktivnosti za osobe s intelektualnim teškoćamagospođa ministarkaintelektualne teškoćekazališna predstavakazališteoit osijekosijekpredstavaudruga osijekudruga za osobe sa intetlektualnim teškoćamazabava