Objavljeno: Ponedjeljak, 9. Rujan 2024. Autorizirano HR
I osobe s intelektualnim teškoćama vole STEM: Osječani uče uz pomoć zabavnih igrica i aplikacija

Da i osobe s intelektualnim teškoćama mogu uspješno koristiti moderne tehnologije, najbolje dokazuje priča iz Osijeka. Tamošnje Društvo za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama prošle je godine, u partnerstvu s Udrugom „Žena“ iz Drniša i Udrugom hrvatskih ratnih veterana „Kninska bojna“ prošle godine kraju privelo projekt „S tehnologijom i edukacijom možemo sve“. Riječ je o programu vrijednom preko 220 tisuća eura koji je najvećim dijelom financiran iz Europskog socijalnog fonda te djelomično novcem Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Provodio se dvije i pol godine, a u tom razdoblju provedene su brojne radionice i edukacije, a u osječko Društvo OIT stigla je vrijedna informatička oprema koju tamošnji korisnici obožavaju.

Učenje kroz zabavu

-Moram priznati, svi smo se bojali kako će se naši korisnici snaći s modernom opremom, no snašli su se odlično, bolje nego što je itko mogao očekivati. Štoviše, neki su se toliko „navukli“ na pojedine igre da im moramo ograničiti vrijeme korištenja kako ne bi postali ovisni – priča nam kroz smijeh Svetlana Marinković, voditeljica Društva za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama.

Dodaje kako su korisnici kroz različite edukacije u potpunosti savladali korištenje računala, pametnih stolova i ploča na dodir, VR naočala, edukacijskih zaslona i druge opreme.

-Oni danas sami znaju kako pokrenuti pojedine uređaje i programe, kao i aplikacije unutar njih – kaže naša sugovornica.

Moderna oprema pojednostavila je rad stručnjaka koji djeluju u sklopu Društva s tamošnjim korisnicima jer je sva oprema prilagođena upravo tome.

-Različite aplikacije osmišljene su tako da služe za edukaciju i terapiju. Primjerice, korisnici moraju spajati određene sličice, stavljati ih u odgovarajuće džepiće. Na taj način uče pojmove o vremenu, dijelovima dana, različitim aktivnostima. Tu su i različite aplikacije koje im pomažu da se bolje koncentriraju ili da se opuste, a imamo i malene robote uz pomoć kojih također učimo – kaže Marinković, dodajući kako je zapravo riječ o digitaliziranim sadržajima i aktivnostima koji su se ranije u društvo provodile uz pomoć tradicionalnih metoda, primjerice, papirnatih džepića i sličnoga.

Osim što su korisne i dobre za korisnike i stručne suradnike, nove aplikacije su i vrlo zabavne.

-Primjerice, svi jako vole recepte, što je također jedna od opcija na računalima te uče kako napraviti palačinke i druga jednostavna jela. Imamo i različite igre koje svi obožavaju i da im dozvolite, igrali bi ih cijeli dan – kaže naša sugovornica.

Drugačiji projekt

Projekt „S tehnologijom i edukacijom možemo sve“ razlikuje se od većine viđenih STEM projekata u Hrvatskoj.

-Većina takvih projekata uglavnom je vezana uz škole i znanstvene ustanove, dok je ovaj projekt drugačiji jer je namijenjen osjetljivijim skupinama društva. Osmislila ga je Udruga „Žena“ iz Drniša koja skrbi uglavnom o starijim i nemoćnim osobama, a osim nas, u projekt su uključeni i kninski branitelji koji također imaju specifičnu problematiku i nose stres još iz rata. Za edukaciju je bilo zaduženo Veleučilište Algebra iz Zagreba – kaže Marinković.

Projekt se, dodaje, pokazao kao pun pogodak za sve sudionike te je svima osigurao dugoročnu korist.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

GALERIJA FOTOGRAFIJA

 
 

 

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI

  Novosti - Sve